Wycieczka po Gwiazdy Betlejemskie klasy III TA

W dniu 29 listopada 2017 roku uczniowie klasy III architektury krajobrazu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2w Kaliszu wzięli udział w wycieczce do gospodarstwa ogrodniczego Państwa Bucikiewiczów w Kaliszu, ulica Braci Niemojowskich 23.Ciepło zostaliśmy przyjęci przez Panią Paulinę, która bardzo  interesująco opowiadała o pochodzeniu gwiazdy betlejemskiej (poinsecji, wilczomleczu) oraz innych uprawianych gatunkach. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia infrastruktury gospodarstwa:systemów nawadniania, cieniowania i nawożenia roślin. Poznali zasady sprzedaży towarowej i bezpośredniej. Opiekę nad młodzieżą sprawowały: Katarzyna Bieniasiewicz i Urszula Wierucka.

dsc_0094jpg  dsc_0103jpg
dsc_0089jpg   dsc_0088jpg


II TA na Święcie Ziół

Nasi uczniowie z klasy II TA uczestniczyli w zajęciach integracyjnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Kaliszu, biorąc udział w przedsięwzięciu „VI Szkolne Święto Ziół” pod hasłem: „Domowa apteczka ziołowa”. Dziękujemy panią z ośrodka za zaproszenie. Było to dla naszej młodzieży bardzo inspirujące i bogate w wiedzę zawodową spotkanie, kóre odbyło się 20 października 2017 r.

Autor: M. Maryniaczyk

img_9573jpg   img_9574jpg

img_9583jpg   img_9593jpg


Architekci krajobrazu poznali sekrety parku w Gołuchowie

Warsztaty terenowe w Gołuchowie odbyły się w gęstej mgle, która troszkę nas zaskoczyła 19 października. Młodzież z klasy I i IV TA dzielnie jednak wykonała swoje zadania. Zapoznali się z gatunkami drzew i krzewów oraz kompozycją założenia w stylu angielskim (krajobrazowym). Opiekunami wyprawy byli: M. Maryniaczyk, U. Wierucka oraz P. Marcinkowski. Podziwiamy zapał do pracy i zapraszamy do galerii zdjęć.

Autor: M. Maryniaczyk

img_9506jpg   img_9523jpg

img_9554jpg   img_9559jpg


WARSZTATY TERENOWE ARCHITEKTÓW KRAJOBRAZU W KÓRNIKU I ROGALINIE

Klasy II i III TA 17 października 2017 r. uczestniczyły w zajęciach na terenie arboretum kórnickiego i założenia pałacowo-parkowego w
Rogalinie. Tematyką zajęć były zasoby dendrologiczne zgromadzone w tych miejscach oraz analiza układu przestrzennego ogrodu krajobrazowego i barokowego. W ciężkiej pracy naszej młodzieży pomogła wspaniała pogoda i malownicza sceneria eksplorowanych miejsc. Opiekę nad uczniami sprawowali: M. Maryniaczyk, U. Wierucka i P. Marcinkowski.
Autor: M. Maryniaczyk

1_38jpg  7_8jpg
3_16jpg   5_8jpg
6_9jpg   2_20jpg


Gardenia 2017

Dnia 3 marca 2017 grupa młodzieży z klasy I i IV Technikum Architektury Krajobrazu wybrała się do Poznania na Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu ,,GARDENIA 2017”. Uczniowie mieli okazję zapozna się z nowościami z branży roślinnej oraz mieli możliwość obejrzeć nowoczesne aranżacje ogrodowe. Opiekunami wyjazdu były p. Anna Jaskuła i p. Urszula Wierucka.

Autor: A. Jaskuła

      dsc_0541jpg   dsc_0556jpg


Architekci w Gołuchowie

W dniu 13.10.2016 klasy I i II Technik Architektury Krajobrazu uczestniczyły w zajęciach na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Uczniowie poznali historię pałacu oraz założenia krajobrazu otaczającego pałac. Podczas zajęć pilnie pracowali uzupełniając karty pracy, zapoznawali roślinność i architekturę.

Autor: A. Jaskuła

          Centrum Nauki Kopernik

W czwartek 19 maja 2016 r. uczniowie z klas II TI, II TIM, I TB, III TI, II TA  wraz z opiekunami p. Anną Jaskułą, p. Sylwią Banaszak, p. Elżbietą Pszonicką  i p. Michałem Płóciennikiem uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych na terenie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zajęcia były podzielone na 4 działy tematyczne związane z robotyką (informatyka), chemią, biologią i fizyką.

„Ramię w ramię” - podczas zajęć w pracowni robotycznej uczniowie zapoznali się z budową i działaniem robotów przemysłowych i dowiedzieli się, jakie mają zastosowanie. Zadaniem było zaprogramowanie robota, który narysuje wyjście z labiryntu.

„Termowizjonerzy” - w laboratorium fizycznym uczniowie zobaczyli niewidzialne promieniowanie dzięki kamerom termowizyjnym. Świat oglądany przez taką kamerę daje nowe spojrzenie na procesy termiczne zachodzące wokół nas.

„Prąd w plastiku” - uczniowie montowali OLED, czyli organiczną diodę elektroluminescencyjną montowaną obecnie w ekranach smartfonów i telewizorów.

„Rozgryźć fotosyntezę” – uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia wyizolowując barwniki roślinne, przeprowadzili też reakcję Hilla na własnoręcznie wyizolowanych chloroplastach oraz pracowali z mikroskopem fluorescencyjnym, za odkrycie którego w 2014 roku została przyznana nagroda Nobla.

Po zakończonych zajęciach w laboratoriach, udaliśmy się na teren Centrum Nauki Kopernik, gdzie zwiedzaliśmy wystawy stałe oraz   korzystaliśmy z dobrodziejstw wiedzy i nauki przedstawionej w teorii i praktyce. Nie zapominając o naszej stolicy zwiedziliśmy dodatkowo Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście i kilka innych ciekawych miejsc.

Autor: M. Płóciennik
         1_22jpg   8_4jpg

Architekci krajobrazu w Ogrodzie Japońskim i Botanicznym we Wrocławiu

Zajęcia terenowe dla uczniów klas II I III TA odbyły się 7 października 2015 r. w Ogrodach - Japońskim i Botanicznym we Wrocławiu pod opieką p. M. Maryniaczyk, p. A. Jaskuły i p. P. Marcinkowskiego. Uczniowie analizowali kompozycję ogrodu w stylu dalekowschodnim oraz zapoznali się z kolekcją roślin ozdobnych i użytkowych ogrodu botanicznego. Jesienne
bogactwo barw i październikowa aura sprzyjały spacerom wśród zieleni.

Autor: M. Maryniaczyk


         15_1jpg   16_1jpg


ZAJĘCIA TERENOWE ARCHITEKTÓW KRAJOBRAZU W GOŁUCHOWIE
Pierwszy dzień jesieni spędziliśmy w gołuchowskim parku krajobrazowym. Uczniowie klasy I TA zapoznawali się z układem kompozycyjnym ogrodu dendrologicznego oraz kolekcją drzew i krzewów ozdobnych pod opieką p. M. Maryniaczyk i p. A. Jaskuły.

Autor: M. Maryniaczyk

         img_8316jpg   img_8313jpg


Gardenia

W dniu 26.02.2016 Młodzież z klas I II i III kierunku Architektura Krajobrazu zwiedzała Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu ,, Gardenia 2016’’ w Poznaniu.  Uczniowie Oglądali i podziwiali nowości ogrodnicze, rozwiązania architektoniczne podczas urządzania ogrodów oraz nowości wśród roślin. zachwycając się nowymi odmianami.

Wycieczka odbyła się pod okiem opiekunów: Anny Jaskuły, Urszuli Wieruckiej i Przemysława Marcinkowskiego.

Autor: A. Jaskuła
         1_26jpg   2_12jpg

ARCHITEKCI KRAJOBRAZU BYLI NA AGRO SHOW
W piątek 18 września 2015 odwiedziliśmy wystawców na pokazach Agro Show w Bednarach niedaleko Poznania. Z nowoczesnymi technologiami w dziedzinie zielonej gospodarki zapoznawali się uczniowie klasy II i IV TA, pod opieką p. M. Maryniaczyk, p. A. Jaskuła, p. L. Litwy-Piotrowskiej i p. W. Stocha.

Autor: M. Maryniaczyk

          img_8275jpg   img_8273jpg


ZAJĘCIA TERENOWE ARCHITEKTÓW KRAJOBRAZU W GOŁUCHOWIE
Pierwszy dzień jesieni spędziliśmy w gołuchowskim parku krajobrazowym. Uczniowie klasy I TA zapoznawali się z układem kompozycyjnym ogrodu dendrologicznego oraz kolekcją drzew i krzewów ozdobnych pod opieką p. M. Maryniaczyk i p. A. Jaskuły.


Autor: M. Maryniaczyk

         img_8316_1jpg   img_8327jpg