Kalisz u progu niepodległości - gra miejska
W ramach 26. Europejskich Dni Dziedzictwa w Kaliszu III Liceum im. Mikołaja Kopernika wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym o/Kalisz zorganizowali grę miejską. Wydarzenie odbyło się 17 września i miało na celu zapoznanie uczniów z tradycjami i zabytkami Kalisza związanymi z odradzającą się 100 lat temu niepodległością.
Rozpoczęliśmy o godzinie 10, z auli III LO udaliśmy się do wybranych punktów kontrolnych mieszczących się przed szkołą ss. Nazaretanek, I LO, II LO, III LO oraz przed dawną fabryką fortepianów i pianin Calisia. W każdym miejscu czekały na nas zadania, rebusy i krzyżówki. Nie tylko wiedza ale i szybkość odpowiedzi miały znaczenie w tej rywalizacji. Zabawnym akcentem w grze były zadania przy dawnej Calisii. Okazało się, że pytania dotyczą naszej szkoły: uczestników pytano m.in. o nazwisko patrona TBF-u, przydomek patrona technikum, czy imię Dyrektora ZSP2...
Grę zakończyła sesja popularnonaukowa, podczas której prelegenci opowiadali o edukacji żeńskiej w II RP, początkach istnienia szkoły obojga imion czyli Państwowego Gimnazjum im. Anny Jagiellonki oraz III LO im. Mikołaja Kopernika.
Niezwykle ciekawe było spojrzenie na kariery niektórych absolwentów placówki. Prezentacje otwierały kobiety robiące kariery naukowe pod koniec XIX w.
Wymienione były żony sławnych pisarzy jak Natalia Awałow po mężu Gałczyńska, Maria Szumska (Dąbrowska), prezenterka telewizyjna Bogumiła Wander, dziennikarz Maciej Kurzajewski, piosenkarz Mieczysław Szcześniak oraz pianista Zbigniew Raubo.
Finałem spotkania było wyłonienie zwycięzców. Zajęłyśmy 2.miejsce (1. przypadło V LO)
W skład drużyny weszły: Julia Samulska, Ewelina Wojtczak, Joanna Popiołek z III TA i opiekunka Katarzyna Galant-Kowalska.
Zabawa była przednia. Bieganie po ulicach miasta, wspólne odkrywanie historii czy inny kontekst relacji uczeń-nauczyciel to wszystko sprawiło, że wartość takich zajęć była wyjątkowa.
Tekst i zdj.: kgk

